Vodenje je neločljivo povezano s sprejemanjem poslovnih odločitev, ki imajo lahko škodljive posledice za različne deležnike, s katerimi gospodarske družbe sodelujejo in so z njimi povezane. Zaščiti pred finančnimi posledicami takšnih zadev so namenjena zavarovanja odgovornosti organov vodenja in nadzora ali t.i. D&O zavarovanja (Directors & Officers Liability). Vendar pa se takšna zavarovanja v poslovnem okolju in javnosti pogosto tolmačijo napačno, da gre za zaščito pred nepoštenimi dejanji. Zato v članku razlagamo bistvene dejavnike, ki jih moramo poznati o zavarovanju odgovornosti članov organov vodenja in nadzora kot poslovodstva.
Kaj je zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora ter komu je namenjeno? Zakonska podlaga za odgovornost organov vodenja in nadzora je 263. člen Zakona o gospodarskih družbah (ZGD), ki pravi: (1) Član organa vodenja ali nadzora mora pri opravljanju svojih nalog ravnati v dobro družbe s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika in varovati poslovno skrivnost družbe. (2) Člani organa vodenja ali nadzora so solidarno odgovorni družbi za škodo, ki je nastala kot posledica kršitve njihovih nalog, razen če dokažejo, da so pošteno in vestno izpolnjevali svoje dolžnosti. Zavarovanje odgovornosti organov članov poslovodstva se lahko sklene kot individualno ali korporativno zavarovanje, pri čemer so trenutno na slovenskem trgu na voljo samo slednja. Pri individualnem zavarovanju zavarovalno pogodbo sklene posamezni član poslovodstva za svoj interes, zato zavarovalno premijo plačuje samostojno. Pogostejši način je korporativno zavarovanje, ki ga sklene in plača gospodarska družba ter se nanaša na vse člane poslovodstva in organe nadzora, iz davčnega vidika pa se upošteva kot boniteta. Korporativno zavarovanje odgovornosti je tako namenjeno:
Zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora torej zagotavlja predvsem zaščito premoženja gospodarske družbe. Hkrati pa varuje tudi člane poslovodstva pred odškodninami ter stroški pravnega zastopanja in drugimi stroški, za katere so lahko odgovorni zaradi napačnih poslovnih odločitev. Zavarovalna polica lahko v najširši obliki kritja vključuje vse pretekle, sedanje in bodoče člane poslovodstva (člane uprav, direktorje, vodilne delavce, odgovorne za skladnost in druge vodstvene funkcije) ter nadzornega sveta. V takšno zavarovanje niso zajeti zunanji svetovalci, revizorji in stečajni upravitelji.
Kakšna kritja vključuje zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora?
Korporativno zavarovanje je običajno sestavljeno iz treh sklopov kritja:
Zavarovanje je torej zaščita za poslovodstva družbe (Kritje A) pred posledicami domnevnih ali dejanskih škodljivih odločitev, kadar delujejo v okviru svojih dolžnosti in pooblastil.
Obenem pa je zavarovano premoženje gospodarske družbe (Kritji B in C), saj pogosto povračilo škode s strani poslovodstva ni možno, ker nimajo dovolj premoženja ali razglasijo osebni stečaj, zato škodo pokrije zavarovalnica.
Česa zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora ne vključuje? Korporativno zavarovanje v nobenem primeru ne krije namernih protipravnih dejanj, kot so kraje, prevare, namerno oškodovanje družbe, nepoštenost, osebno okoriščanje članov poslovodstva in podobno. Police prav tako ne krijejo škod ali odškodninskih zahtevkov:
Iz zavarovanja so običajno izključeni tudi zahtevki iz naslova poklicne odgovornosti (npr. člana poslovodstva kot finančnega strokovnjaka), delovnopravni spori in spori med zavarovanci iz iste zavarovalne police, za kar se je z zavarovalnicami možno dogovoriti posebej. Kakšne so možne razširitve zavarovalnega kritja? Zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora omogoča različne razširitve zavarovalnega kritja, med katerimi omenimo (za slovensko tržišče specifično) dodatno zavarovanje odkupa odbitne franšize. Če gospodarska družba sklene zavarovanje za člane poslovodstva, mora biti v skladu z 263. členom ZGD določena odbitna franšiza v višini vsaj 10 odstotkov škode, vendar ne več kot 1,5-kratnik njihovih fiksnih letnih prihodkov. Za zakonsko obvezno franšizo se lahko zavaruje odkup odbitne franšize, ki pa se ureja z ločenim zavarovanjem. Zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora prepustite strokovnjakom Podobno kot številna zavarovanja v poslovnem okolju, je tudi učinkovito zavarovanje odgovornosti organov vodenja in nadzora področje, ki zahteva precej strokovnega znanja in predvsem izkušenj. Zato vam priporočamo, da se pred sklenitvijo takšnih zavarovanj ali za pregled kakovosti obstoječih zavarovanj posvetujete z zavarovalnim posrednikom. Pripravil: ZZPS