S programi subvencij se širom EU prebivalce in gospodarske družbe množično spodbuja k t.i. zelenemu prehodu. Najbolj pogoste rešitve so namestitev sončne elektrarne (večinoma) na strehe hiš in poslovnih zgradb, namestitev hranilnikov električne energije, uporaba toplotnih črpalk, elektrifikacija voznih parkov in podobno.
Skupna zmogljivost postavljenih sončnih elektrarn je v Sloveniji konec leta 2022 znašala 697,7 megavatov (MW) in je bila v letu 2023 povečana za preko 400 MW. Skupna moč sončnih elektrarn je bila konec lanskega leta 1101,5 MW ter se je v letih 2022 in 2023 več kot podvojila. Povedano še drugače, v dveh letih smo zgradili toliko sončnih elektrarn kot pred tem v skoraj dvajsetih letih.
Eksponentna rast števila sončnih elektrarn poleg pozitivnih učinkov pri pridobivanju električne energije iz obnovljivih virov predstavlja tudi večje nevarnosti, ki so izzivi za lastnike in zavarovalnice. Zakaj? Postavitev sončne elektrarne na streho dodatno obremenjuje statiko objekta v primeru ekstremnih vremenskih razmer, hkrati pa sončne elektrarne, hranilniki in polnilnice povečujejo tveganje za nastanek požara.
Za investitorje in lastnike premoženja, na katerem se postavlja sončna elektrarna, je prva nevarnost že montaža elektrarne. V praksi je projekt montaže do primopredaje redko zavarovan z ustreznim montažnim zavarovanjem (ki lahko krije tudi škodo na obstoječem objektu), vsi izvajalci del pa običajno nimajo sklenjenega zavarovanja lastne odgovornosti za škodo, ki bi jo povzročili lastniku premoženja v času montaže.
Ko je elektrarna predana v uporabo, lastniki pogosto ne sklenejo zavarovanja za sončne elektrarne oziroma vsaj obvestijo zavarovalnico ali zavarovalnega posrednika o spremenjenih okoliščinah. To lahko pomeni, da v primeru viharja, požara, in podobno, škoda na elektrarni ni zavarovana. V najbolj skrajnih primerih pa tudi ni zavarovana škoda na objektu, na katerem stoji elektrarna, če zavarovalnici niso bile javljene spremenjene okoliščine, ki vplivajo na zavarovalno tveganje.
Katere nevarnosti se običajno lahko zavarujejo pri sončnih elektrarnah?
Kakšne izzive predstavlja postavitev sončne elektrarne za lastnike?
Zaradi raznolikih tveganj pri obratovanju sončnih elektrarn je pomembno, da se jih lastniki zavedajo že ob načrtovanju postavitve, da delujejo preventivno pri izbiri strokovno usposobljenega izvajalca del in ustreznih (zaupanja vrednih) proizvajalcev komponent, da izdelajo primeren načrt vzdrževanja ter za elektrarno izberejo zavarovalna kritja s pomočjo strokovnjaka na tem področju.
Množični zeleni prehod na območju EU se kaže tudi v vse večjem številu požarnih in ostalih škod, ki so posledica sončnih elektrarn. Večino požarnih škod je možno pripisati neustrezni montaži, nepreverjenim proizvajalcem komponent ter pomanjkanju vzdrževanju in preventivnega preverjanja sončne elektrarne. Zavarovanje sončne elektrarne, ki tveganja lahko zmanjša, naj bo eden od obveznih ukrepov, ne pa tudi edini. Pripravil: Miha Javornik namestnik predsednika ZZPS